Bebeğim Emmiyor

BEBEĞİNİZ EMMİYORSA SABIRLI OLUN!

Her anne bebeği emmediği zaman panikleyip strese kapılır. Unutulmamalı ki bebekler annelerini hisseder! Anne ve bebek arasında mükemmel bir bağ vardır. Her bebek annesindeki değişikliğin farkındadır. Bir olumsuzluk olduğunda bebek bunu hissedip emmeyi bırakabilir. Böyle durumlarda sabırlı olup bebeğinize süt vermeye devam edin. Bu durum iki günde sürebilir bir hafta da sürebilir. Siz böyle durumlarda gerginliğinizi bebeğinize yansıtmadan denemeyi sürdürebilirsiniz.

Aynı zamanda anne işe başlayıp yoğun bir tempoya girdiyse bebek bunu hisseder ve anneye bir tepki olarak emmeyi reddeder. İşe başladığınızda bebeğinizi sabahları işe gitmeden önce, işten döndükten sonra ve geceleri emzirerek süt tüketiminin devamını sağlayabilirsiniz. Sütünüzü gündüzleri sağarak diğer günlerde vermek üzere saklayabilirsiniz. Çalışma gününüzde bebeğinizin ne kadar süt içeceğini hesaplayarak bırakacağınız süt miktarı için plan yapabilirsiniz.

Annenin beslenme alışkanlıkları değiştiyse sütünüz yediğiniz besinlerden dolayı değişebilir bu durumda bebek emmek istemeyebilir. Fazla baharatlı veya gaz yapıcı besinleri tüketiminiz fazla olduğunda anne sütünün tadı değişir ve bu durum bebeğinizin hoşuna gitmeyecektir. Sütünüzün tadını değiştirebilecek besinler arasında; karnabahar, lahana, brokoli, soğan, sarımsak, baharatlar yer almaktadır. Bu besinlerin tüketimine dikkat etmenizde fayda var. Aynı zamanda bebeğinizi emzirme sürecinde tekrar hamile kaldıysanız da sütünüzün tadı değişen hormonlarınızla birlikte farklılık gösterecektir.

Bebeğinizin bir hastalığı veya huzursuzluğu varsa bebeğiniz emmek istemez. Bebeğinizin bir enfeksiyon varsa özellikle kulak enfeksiyonu emmiyorken zorlanacağı için ve kulağında hareket ederken ağrı hissedeceği için emmek istemez. Bebeğiniz diş çıkarmaya yakında emmek istemez. Çünkü bebeğinizde huzursuzluk ve kaşıntı meydana gelmektedir.

Bebeğiniz emmediği zaman direkt olarak biberona yönelmeyin! Özellikle ilk aylarda biberondan bebeğinizi uzak tutmalısınız. Çünkü bebeğiniz biberona alışıp emmeyi reddedebilir. Bu durumun gerçekleşmesi anne ve bebek arasındaki bağı da etkiler. Bebeğiniz emdikçe aranızdaki bağ kuvvetlenerek güçlenir. Bebeğinizin hem ruhsal sağlığını hem de bedensel sağlığını olumlu olarak gelişmesine yardımcı olursunuz. Bu durumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için biberon ilk tercihiniz kesinlikle olmamalıdır.

Bebeğiniz emene kadar süt vermekten vazgeçmeyin! Gerekirse sütünüzü sağıp bebeğinize bir çay kaşığıyla, kahve fincanı veya şırınga yardımıyla vermeyi deneyebilirsiniz. Sütünüzü sağmak sütünüzün kesilmesini de önler.

Bu aşamalar çözüme ulaştığı zaman bebeğiniz tekrar emmeye başlayacak ve siz de huzurlu bir şekilde bebeğinizle vakit geçirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir