Bebeğiniz Ek Gıdalara Başlamaya Hazır mı?

BEBEĞİNİZ EK GIDALARA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

Ek gıdalara başlamada zamanlama önemli! Genel önerilerin çoğu bize, anne sütüyle beslenen bebeklerin en az 6 aylık olduğu zaman ek besinlere başlanılabileceğini söyler, çünkü bebeğin sindirim sistemlerinin katı besinleri öğütecek kadar gelişmiş olması önemlidir. Ancak bu 6 ay genellemesi dışında ek besine başlarken birkaç unsur daha göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Bebeğiniz başını tek başına tutabilmeli. Baş ve boyun kontrolünü sağlayabilmei önemlidir.
  • Yemek geldiğinde ağzını açarak yemeğe istekli olduğunu belli edebilmeli. Kaşığı almaya çalışabilir.
  • Yiyeceği kaşıktan ağzına alarak boğazına hareket ettirebilmeli.
  • Bebeğiniz yeterince büyük olmalı (bebeğiniz doğum ağırlığının en az iki katına çıktıysa veya en az 13 kg ise)
  • Emzirmenize veya günlük alması gereken devam sütünü aldığı halde aç duruyor olabilir.

Erken veya geç başlamamak neden önemli?

Bir bebeğin katı yiyecekleri yutma yeteneği altı aydan önce gelişmemiştir (ancak bazı bebekler dördüncü ve beşinci aylarda da hazır olabilir). Altı aydan önce ek besine başlamak bebek için boğulma tehlikesi yaratabilir, çünkü tıkaç refleksleri iyi gelişmemiştir. Çok erken başlamak henüz tam gelişmemiş sindirim sistemine yük getirdiği gibi, besin alerjileri veya iler ki yaşlarda obezite riski ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Ayrıca çok erken ek gıdaya başlayan ailelerde bu problemler nedeniyle ciddi bir stres oluştuğu görülmektedir. Altı aydan sonra başlamak ise gerçek besinlere geçişi zorlaştırabilir ve yemek seçme gibi sorunlara yol açabilir. Bazı besin ögesi eksikliklerine de neden olabilir.

Bebeğinizin ek gıdalara başlama macerasında onun yeme becerileri, ilgisi, vücut kontrolü size rehberlik edecektir.

Ek besinlere yeni başlayan bebeğiniz başlangıçta yeteri kadar besin alamayabilir. Bebeğiniz, katı gıdalara alışıncaya kadar anne sütü veya hazır mama onun beslenme düzeninin bir bölümünü oluşturmak için yeterlidir, bu nedenle ek besine geçtiğinizde bebeğinizi emzirmeye veya biberonla beslemeye mutlaka devam edin! Yeterli besini alamadığında hemen telaşlanmayın. Bebeğiniz zamanla tüm besinleri rahatlıkla yer pozisyona gelecektir. Siz onu besleme konusunda sabırlı olarak, alışması konusunda elinizden geleni yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir