BEBEKLER İÇİN BESLENME DANIŞMANLIĞI ( 0 – 1 YAŞ)

Yetişkinlik döneminin temelini oluşturan bebeklik, büyüme ve gelişmenin optimum düzeyde sağlanması için atılan ilk adımdır. Bebeğiniz için yaşa hatta aya göre değişen enerji, protein, vitamin, mineral gibi elementlerin yeterli ve dengeli düzeyde belirlenmesi, sağlıklı bir beslenme düzeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmasını, kemik yapısının güçlenmesini ve beyinsel gelişiminin tamamlanmasını sağlar.

Her bebek tek ve eşsiz.

Her bebek tek ve eşsiz olduğundan, her bebeğe tek bir doğruyu uygulamak bu süreçte doğru bir yaklaşım olmayacağını göz ardı etmemek lazım. Amacım, bebeğinizi sağlıklı ve keyifli bir şekilde beslenmeniz için işinize yarayacak bilgileri vererek bu muhteşem yolculuğunuza eşlik etmek. Benim için inanılmaz keyifli bir olan sürecin, sizler içinde öyle olacağı kanaatindeyim.

Bebeğiniz için adım adım beslenme.

Bebeğiniz için planlayacağınız sağlıklı beslenme programında besin çeşitliliğiyle tüm besin gruplarından ihtiyacını temin ettiğinizden emin olun. Mümkün olduğu kadar besleyici, taze, doğal besinler kullanın.

Bebeğinizin, ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi oldukça önemli. Çünkü anne sütü, bebeğiniz için gerekli tüm besin öğelerini tek başına karşılar. Ancak 6 ayı tamamladığında bebeğinizin ihtiyaçlarını anne sütü tek başına karşılayamayabilir. Sonrasında, ek besinlere başlamalısınız.

Ay ay bebeğinize vereceğiniz yiyecekler değişecektir. Hepsini aynı anda denemeyin, çünkü siz ne kadar aşina da olsanız bebeğiniz bu tatlarla ilk defa karşılaşıyor. Bu yiyecekler damak zevklerini oluşturmada çok önemli! Bebeğiniz bir besini sevmedi diye vermekten vazgeçmeyin. Farklı yöntemlerle denemeye devam edin.

Keyifli ve sabırlı dakikalar

Yeni dönem başlangıcıyla harika dakikalar geçirirken dikkat ve sabırlı olmanız da gerekir. Unutmayın, bebeğinizi tanımanız ve anlamanız, ona göre hareket etmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bebeğiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz bu özel deneyim daha zevkli hale gelecektir.

Sağlıklı bebek, sağlıklı nesilller !

Sağlıklı bebek ve çocuk demek, sağlıklı nesiller demek. Sağlıklı bir yetişkinlik için, çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi atılacak en önemli adım. Çünkü, oluşturduğunuz sağlıklı beslenme şekli, yetişkinlikteki beslenme alışkanlıklarını oluşturacak ve bu da hastalıkların önlenmesinde çok büyük adım olacak.

Bebeğiniz için oluşturacağım ay ay beslenme programıyla, her ay hangi besinleri vermeniz gerektiğini tariflerle anlatmaya hazırım.

Bebeğiniz ve çocuğunuz buna değer değil mi?