Çocuğunuzun Konsantrasyonunu Arttırın

ÇOCUĞUNUZUN KONSANTRASYONUNU ARTTIRIN: EN İYİ 5 BESİN

Yiyecekler, çocuğunuzun, düşünmek, oynamak, çalışmak gibi pek çok eylem için kullandığı yakıtlardır. İyi yemek yiyen çocuklar okulda daha iyi performans gösterir, çünkü okul saatlerinde ve evde dikkatlerini toplayarak derslerine yoğunlaşabilir, odaklanabilir ve öğrenebilirler. Çocuğunuzun okuldaki performansının düştüğünü veya okuldan yorgun halde dönmesiyle ciddi enerji kayıpları yaşadığını fark ederseniz, beslenme düzeninde bir dengesizlik olabileceği ilk aklınıza gelmesi gereken ipucunuz olmalıdır.

Çocuğunuzun beslenme düzenindeki bu yetersizlikleri gidermek veya konsantrasyonunu arttırmak veya dikkat toplamasına yardımcı olmak için neler yapmalısın, şimdi istersen bu besinlere bakalım.

1. Yaban mersini

Anti-oksidan bakımından zengin meyveler (yaban mersini, ahududu ve çilek gibi), çocuğunuzun beynini, her gün maruz kaldığı toksinlerin, kimyasalların ve kirleticilerin ve stresin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuza gün boyunca sürekli bir enerji desteği vererek karbonhidrat ve lif kaynağı sağlarlar.

2. Bakliyat: Kuru fasulye, Mercimek

Kuru fasülye ve mercimek, hem karbonhidratlara (enerji için) hem de proteine ​​(doygunluk için) sahiptir. Çocuğunuzun sağlığını ve beynini güçlendirmek için en ekonomik ve en kolay yoldur. Proteinden ve liften bakla ve mercimeklerin yüksek olması, çocuğunuzun kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve gün boyunca dikkat ve konsantrasyonunu korumaya yardımcı olur.

3. Yumurta

Yumurtalar, çocuğunuz için en iyi çok yönlü ve besleyici gıdalardan biridir. Çocuğunuzu daha uzun süre tok tutmak, enerji seviyelerini korumak ve daha uzun süre odaklanıp konsantre olmak için yardımcı olabilecek büyük bir protein kaynağıdır. A vitamini ve D vitamini açısından zengin olmakla birlikte lutein ve zeaksantin içererek sağlığın korunmasındaki bütünü destekler. Çocuğunuza mutlaka yumurtayı sevdirmeye çalışın. Tüm yumurtayı yediğinden emin olun, sadece beyazı değil, beslenmenin çoğunu yumurta sarısında da bulabilirsiniz. Farklı omlet ve tost çeşitleri deneyerek çocuğunuzun sıkılmasına izin vermeden ihtiyacı olan besini almasına yardımcı olun.

4. Yulaf

Haftanın sayılı günleri kahvaltıda yulaf ezmesi yemeyi çocuğunuz seviyor olabilir. Yulaf, çocuğunuzu daha uzun süre tok tutan çözünür türde lifleri fazla miktarda içerir. Ayrıca, beyinlerini çalıştıracak olan B Vitaminleri, E Vitamini, Potasyum ve Çinko kaynaklarıdır. Şekerli kahvaltılık gevreklerin aksine, yulaf ezmesi çocuğunuzun kan şekerini yükseltmez, bunun yerine özellikle protein (süt, yoğurt ve / veya fındık ve tohumlar) ile eşleştirildiğinde, onlara bütün gün boyunca sabit bir enerji verir. Büyük pul veya çelik kesilmiş yulafları seçin, ocakta sütle pişirin ve çocuğunuzun en sevdiği fındık, tohum ve meyveyi ekleyin.

5. Chia ve Keten Tohumları

Chia ve keten tohumlarının, son zamanlarda mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağı olarak varlığı dikkat çekmiştir. (Omega-3; kalp, beyin ve görme sağlığına yardımcı olan önemli bir esansiyel yağ asididir.) Aynı zamanda bu tohumlar, mükemmel bir lif kaynağıdır. Yaklaşık 2 yemek kaşığı chia yeterli miktarda demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi protein ve mineralleri içerir. Chia ve keten tohumlarındaki omega-3 ‘ler, hafızanın yanı sıra odaklanmayı ve konsantrasyonu korumaya yardımcı olarak çocuğunuzun beyin işlevini artırabilir ve kan şekeri seviyesini stabilize eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir