ÇOCUKLAR İÇİN BESLENME DANIŞMANLIĞI

Çocukluk dönemindeki beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının temeli olup, pek çok hastalığında önlenmesini sağlar. Bu nedenle bu dönemde çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı kazandırmanız oldukça önemlidir.

Çocuklarda obezite sorunu son yıllarda çığ gibi büyümekte!

Ülkemizde ve tüm dünyada son 10 yılda obezite, diyabet gibi beslenme ile ilgili hastalıkların görülme oranları gitgide artmaktadır. Yetişkinlikte pek çok kronik hastalığın oluşmasının asıl nedeni, çocukluk döneminden başlayan obezitedir. Bundaki en önemli etken yanlış beslenmedir. Ayrıca herhangi bir hormon problemi varsa bu durumda çocuğunuzun obezite problemi ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için iyi besinlere gereksinimi vardır. Çocuğunuza uygun şekilde bir beslenme planı hazırlarken, tüm ihtiyacı olan protein, vitamin, mineral ve enerji ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Bir yandan da istekleri, farklılıkları, besin seçimleri konusunda onlara saygı göstermek ve onları dinlemek gerekir. Büyüme sıçraması dönemlerinde, iştah dalgalanmalarına göre bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Onların mide kapasiteleri bizlerden küçük olduğu için, hazırlayacağınız atıştırmalıklar sağlıklı şekilde olmalıdır. İşlenmiş ve şekerli ürünlerden onları uzak tutmanız ve besinleri de ödül olarak sunmamanız gerekir. Aksi takdirde sağlıksız beslenme alışkanlıkları kazanmasına neden olabilirsiniz. Sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığı için onlara yardımcı olmanız ve bu konuda bir diyetisyenle beraber çalışmanız önemlidir.

Çocukluktan itibaren sağlıklı beslenmenin temelini atın.

Pek çok çalışma ve danışanlarımdan edindiğim tecrübelere dayanarak, çocukların beslenme alışkanlıklarında birçok hataların olduğunu görmekteyim. Malesef ki, çocuklar artık daha şekerli, daha trans yağlı, daha az sebze ve meyve ile beslenmektedir. Dolayısıyla besin çeşitliliğini sağlayamadıkları için yeterli vitamin, mineral, lif alamamaktadır. Fazla şekerli ve yağlı beslenmeleri sonucunda da vücut yağ oranları önerilenin çok üzerinde olmaktadır. Tüm bu alışkanlıkların çocuğunuzun yetişkinliğindeki beslenme alışkanlıkları ve sağlığını etkileyeceğini göz ardı etmeyin.

Çocuğunuz İçin Diyetisyen Hizmeti Alın.

Çocuğunuz için yaptığım sağlıklı beslenme danışmanlığında, vücut analiz cihazında yağ – kas oranı, metabolizma hızını saptadıktan sonra, hastalık durumu varsa bunları da analiz edip beslenme programını yazıyorum. Günlük ihtiyacı olan enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını belirleyip günlük alması gereken besinleri belirleyerek sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çocukluktan itibaren kazandırmak amacımdır.

Siz de çocuğunuzun geleceğinize gerçekten iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız gelin beraber sağlıksız alışkanlıklarını sağlıklı alışkanlıklarla değiştirelim.

Çocuğunuz buna değer değil mi?