Çocuklarda İştah Kaybı

ÇOCUKLARDA İŞTAH KAYBI

Çocuğunuzun beslenme şeklinin temelini oluşturmaya başlıyorsunuz, birlikte ilk adımlarını atmaya başladığınız bu süreçte karşınıza mutlaka bazı zorluklar çıkacaktır. En sık görülen durumlardan biri, çocuğunuzda gözlemleyebileceğiniz iştah kaybıdır. Bu sorunla birlikte çocuğunuz yemek yemek istemez ve zor durumda kalabilirsiniz. Ancak panik yapmayın. Bu durumu bazı basit adımlar ve ipuçlarıyla kolayca düzeltebilirsiniz.

Bu süreçte kendinize hatırlatmanız gereken iki şey var;

 • Baskıcı olmayın!
 • Sabırlı olun!

Gelelim beslenmesiyle ilgili yapabileceklerinize… Çocuğunuzun iştahını arttırmak istiyorsanız işte sizin için hazırladığım 9 ipucum:

 1. Kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın!

Çocuğunuzun iştahını arttırmak için en kolay ve sağlıklı adım besleyici ve dengeli bir kahvaltı yapmasını sağlamaktır. Uyku halinden sonra çocuğunuzun metabolizmasını hızlandırarak vücudunun gün boyu çalışmasına destek olmanız iştah kaybını azaltmada en önemli adımınızdır. Ailenizle yaptığınız kahvaltı keyfiniz bir rutine oturduğunda bu durumun düzelmeye başladığını siz de göreceksiniz.

 1. Yemeklerden 30 dakika önce su içmesini sağlayın!

Çocuklara sabah ilk verilen sıvının süt olması en çok gözlemlediğim yanlışlardandır. Aslında vücudun ihtiyacına göre alınması gereken temel kaynak sudur. Ayrıca, yemeklerden yarım saat önce su içmesini sağlamanız iştahının düzelmesine yardımcı olacaktır.

 1. Öğün zamanlamalarına dikkat!

Standart olan üç öğün, aç hissetmelerine neden olarak sindirim sistemini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle her iki saatte bir aperatif sağlıklı ara öğünlerle beslenme düzenini desteklemeniz çocuğunuzun iştahının düzelmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda ileriki yaşları için de bir denge oluşturur.

Peki bu alternatif ara öğünler neler olmalı?

Eğer siz de çocuğunuzun daha iştahlı olmasını istiyorsanız, onun için verdiğiniz atıştırmalıklar da yemekler kadar sağlıklı, besleyici ve dengeli olmalı. Kurabiye gibi unlu ve şekerli bir ara öğün yerine bir sandviç hazırlayın; cips gibi zararlı ve paketlenmiş ürünler yerine, müsli veya tahılın doyuruculuğunu kazandırın.

 1. Süt içmeleri için zorlamayın!

Genellikle iştahsız diye belirttiğimiz çocukların çoğunda süte karşı isteksizlik gözlemliyorum. Eğer sizin çocuğunuz da süt içmemek için direniyorsa bu madde sizin için. Onu zorlamayın. Çünkü bu onu sadece süt içmemesine neden olmakla kalmaz aynı zamanda başka yiyeceklerden de uzaklaştırır. Bunun yerine süt içmesini yavaş yavaş alıştırarak sağlayın; çocuğunuzun sütten alacağı besini diğer alternatiflerinden karşılamaya çalışın. Süzme peynir, yoğurt veya krema gibi diğer formlar bu süreçte sizin kurtarıcınız olacaktır.

 1. Sevdikleri yemekleri verin!

Bu maddenin yanlış anlaşılmaması için lütfen okumaya devam edin. Eğer çocuğunuz hiç yemek yemiyorsa metabolizmasını başlatmak için ilk olarak sevdiği yiyecekleri sunmayı deneyin. Ancak bu yiyeceklerden sağlıklı olanları tercih etmeyi aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın, çocuğunuzun istediklerini yaparken aslında kontrol sizde olmalı.

 1. Küçük ısırıklarla başlayın: bebek adımları!

Çocuğunuzun sevmediği yiyeceklere küçük ısırıklarla başlamasını sağlayın, bu iştahını artırmakla birlikte o yiyeceğe de alışmasına yardımcı olacaktır. Bebek adımlarıyla başladığınız bu alışma süreci onun metabolizmasını inşa etmenize yardımcı olacaktır.

 1. Keskin kokulu ve ağır gıdalardan kaçının!

Aslında çocuğunuzun iştahı gayet iyiyken birden hazırladığınız yemekleri reddetmeye başladıysa bu maddeyi dikkate almalısınız, çünkü belki de temel neden bu. Çoğu çocuk bu tür keskin kokulu, ağır veya fazla yağlı yiyecekleri yemek istemez. Çocuğunuzu iyi anlayın. Eğer bu tarz bir nedenden dolayı iştahsızlık sorunu yaşıyorsa, mutfağınızda yiyecek kokularının olup olmadığını veya yemekte onu rahatsız edecek sarımsak gibi besinler varsa bunları uzaklaştırmanız gerektiğini unutmayın. Şanslısınız ki bunları düzeltince, çocuğunuzun iştahı geri gelecektir.

 1. İştah açıcı baharatlar kullanın!

Kekik, tarçın, kişniş ve rezene iştah açmaya yardımcı olan baharat ve bitkilerdir. Bunları çocuğunuzun istediğine göre yemeklere ekleyerek iştahının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak bunları eklerken kötü bir görüntü olmamasına dikkat edin. Unutmayın çocuklar ilk önce yemeği görünüşüne göre yargılar.

 1. Çinko alımına dikkat!

Çinko eksikliğinin ilk nedeni iştah kaybıdır. Bu nedenle çinkosu yüksek besinlerle desteklediğiniz beslenme şekli için, buğday kepeği, kaju fıstığı ve kabak çekirdeği kullanabilirsiniz. Vücuttaki çinko seviyesini arttırmak için iyi kaynaklardır. Bunları çocuğunuzun yemeklerine veya ara öğünlerde hazırladığınız atıştırmalıklarına dahil etmeyi deneyin. Ancak kullanacağınız çinko takviyeleri için çocuğunuzun doktoruna danışmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir