Ek Gıdalara Nasıl Başlamalıyım?

EK GIDALARA NASIL BAŞLAMALIYIM?

Son zamanlarda katı gıdalara nasıl başlanacağı konusunda birçok soru almaktayım. Bu süreci ben de bebeğimle birlikte yaşadığım için yeni bir besinle tanıştığında yüzündeki ifadeyi heyecanla izledim. Yeni oluşacak damak tadını belirlemek benim içinde oldukça eğlenceliydi. Peki, aynı zamanda bu dikkat ve sabır gerektiren süreçte, hangi mamayı tercih edeceğiz? Ev yapımı mamalar mı? Hazır mamalar mı?

Evde mama hazırlamak özellikle çalışan anneler için zahmetli görülebilir, ancak endişelenmeyin bu düşündüğünüzden daha kolay bir işlem ve bebeğinizi büyütürken beslenmesiyle ilgili karşılaşacağınız sorunlarda size pratik bilgiler kazandırabilir.

Bebeğinizi besleme şeklinizin güvenilir olup olmadığını ve sağlıklı gelişim için ihtiyacı olan önemli besinleri sağlayıp sağlamadığını bilmek zordur. Evde mama hazırlamanın besin içeriği ve tabi ki ekonomik yönden faydaları vardır. Bebeğinizde şimdi oluşturmaya başladığınız beslenme şekli, yetişkinliğe kadar fiziksel ve ruhsal gelişimini destekleyici niteliktedir. Ev yapımı, katkı maddesi içermeyen mamalar hazırlamak, bebeğinizin uzun yıllar boyunca devam edecek yiyecek seçimini etkileyebilir. Bu nedenle, eğer hazır bebek mamaları tercih edecekseniz mümkün olduğunca organik olmasına, katkı maddeleri içermemesine dikkat etmelisiniz.

Her şeyden önce bebeğimde ek besine başlamanın ne gibi yararları var, bunları öğrenelim.

  • Ekonomiktir.
  • Anne babalar için pratiktir.
  • Olası yiyecek seçme durumunu azaltabilir.
  • El becerisini geliştirir.
  • İşlem görmemiş ‘gerçek’ gıdalar, bebeğinizin iştah durumunu kontrol eder.

Bebeğimi Ek Gıdalar İle Beslemeye Nasıl başlayalım?

  • Bebeğiniz ilk beslenmesine başlamadan önceki hafta mama sandalyesine oturtarak alışmasını sağlayın. İlk beslenmesi ve mama sandalyesine oturması aynı anda olmamalıdır.
  • İlk ek gıdaya başladığında küçük ve uzun saplı kaşık kullanın. Kaşığına küçük bir parça besin koymalısınız.
  • Sizin bebeğinizi beslerken rahat olmanız oldukça önemlidir. Stresli iseniz, bu durum bebeğinize yansıyacak ve yemesini etkileyecektir.
  • Bebeğinizi ilk besleme zamanınızda ona bir tatlı kaşığı besin yedirseniz bile iyidir. Hemen telaşa kapılmayın. Diğer denemeleriniz daha iyi olacaktır. Zamanla ek gıdaya alışarak daha fazlasını yiyecektir.
  • Zamanlamaya dikkat etmeye çalışın. Daha çok denemelerinizi sabah – öğle saatlerinde yapmaya çalışın.  Daha sakin ve mutlu oldukları zamanlar daha rahat yediğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir