Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Emzirme, çocuğunuzla kurduğunuz ilk bağdır. Ona göstereceğiniz sevgi dolu iletişimin adımlarını atmanızı sağlar. Çocuğunuz sizin sıcaklığınızla huzurlu ve mutlu bir ortama kavuşur. Hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınıza dikkat etmenizin temel kuralı beslenmedir. Hamilelik döneminden farklı olarak vücudunuzun ihtiyaçları değişir ve sizin beslenmeniz bebeğinizi de etkiler.

Emzirme döneminde sağlıklı beslenme hem annenin besin depolarının korunması hem de anne sütünün miktar ve kalitesi için gereklidir. Tartışmasız en iyi besin de anne sütüdür. Bebeğinizin fiziksel ve beyinsel gelişiminin en iyi destekleyicisidir. 4-6 aylık zamanda ihtiyacı olan gerekli tüm besin öğelerini tek başına sağlayabilmenin yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturur ve pek çok hastalıktan korunmasını sağlar. Emzirmenin bebek açısından yararlı olduğu gibi sizin içinde pek çok faydası vardır. Sütünüzün artması ve doğum öncesi kilonuza dönmenizde en büyük yardımcınızdır. Emziren annenin enerji ihtiyacı süt üretimi nedeniyle artar. Bu nedenle bu dönemde artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde annenin vücudundaki vitamin, mineraller süte geçeceği için yeterli ve dengeli beslenilmezse ilerleyen zamanlarda yorgun düşmeye başlayabilirsiniz.

Emzirme döneminde de, hamilelik döneminde olduğu gibi işlenmemiş tahıllardan oluşan ve doğal bir beslenme planıyla devam etmeniz gerekir. Mutlaka besin tercihleriniz işlem görmemiş besinler olmalıdır. Başta omega- 3 ve kalsiyum olmak üzere, tüm besin gruplarını ihtiyaç kadar almanız gerekir. Bu dönemde kafein, alkol, sigara gibi bazı maddelerin tüketilmemesi önemlidir. Bu besinler anne sütüne geçerek bebeğinizin sinir gelişimi olumsuz etkiler. Bazı besinler ise, bebeğinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Ayrıca doğum sonrası kalan kilolarınızın yönetimi için doğru bir beslenme planı oldukça önemlidir. Yanlış bir beslenme planı, sütünüzün miktar ve kalitesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, bu dönemde sütünüzün artması için fazla alınan enerji, sizin daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Bu açıdan da, dikkatli olmanız gerekir.

Hamilelik döneminde alınan fazla kiloları vermek isteyen aynı zamanda da sütünün miktar ve kalitesinin artmasını isteyen anneleri emzirme döneminde beslenme programı kapsamında haftalık görüşmelerime beklerim.