Evdeki Tehlike Televizyon

EVİNİZDEKİ TEHLİKE: TELEVİZYON!

Televizyon, artık her evde bulunan önemli bir teknolojik ürün haline gelmiştir. Bununla birlikte, varlığı, vücudumuzu ve sağlığımızı da gizlice etkilemektedir. Çocuğunuzun hareket ettiği zamanlar azalacağından dolayı, çoğu hastalıkla birlikte obezitenin oluşmasına neden olur.

Televizyonun önünde atıştırma, çocuklar için özellikle önemsenmesi gereken konulardan biridir. Çoğu danışanımdan çocuğunun zararlı abur cuburlar yediğinden şikayetçi olduğu ve ne yapması gerektiği konusunda geri dönüşler alıyorum. Çocuğunuzun ara öğünlerdeki atıştırmalıklarının sağlıksız olmamasına dikkat etmek siz anne babaların elinde. Eğer, çocuğunuza sağlıklı atıştırmalık alışkanlığı kazandırmazsanız iler ki yaşlarında bunu değiştirmek sizin için son derece güç bir hal alır.

Ev içerisinde en çok yapıldığını bildiğim hata, çocuğunuz için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz simit gibi kalorileri veya şekeri yüksek yiyecekleri tercih etmeniz. İyi bir atıştırmalık, uygun karbonhidrat, protein, lif ve sağlıklı yağların kombinasyonuyla yaklaşık 200 kalori veya daha az olmalıdır. Ayrıca, çocuğunuz için atıştırmalıkların miktarına da dikkat etmeniz gerekir.

Çalışan çoğu anne baba yemek hazırlamak için bile vakti olmadığını söyleyerek çocukların büyümesi ve gelişmesini destekleyecek bu öğünleri atlıyor. Şimdi, uyguladığım bu basit ipucunu sizlerle paylaşacağım! Hazırlayacağınız bu alternatif öğünleri bir önceki gün yaparak paketlerseniz, pratik bir şekilde kolayca ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar hakkında daha fazla bilgi için . -link-

Günümüzde çoğu anne baba çocuklarını yemek öğünlerinde bile bilgisayar, telefon veya televizyonla oyalayarak yemek yediriyor. Ancak bu durum çocuğunuzun beslenme düzenini oluşturamamanız dışında yeme bilincini de geliştiremediğiniz için tok olduğu hissini anlamamalarına neden olur. Sizlere önereceğim bazı ipuçlarıyla çocuğunuzun televizyon karşısında atıştırmasını azaltabilirsiniz veya önleyebilirsiniz.

1 – Farklı bir yer seçin!

Eğer çocuğunuz televizyon izlerken hep aynı yerde oturuyorsa, başka yerler seçin. Bir yastık alın ve yere uzanın ya da koltuğun bir tarafına uzanın, böylece çocuğunuz sizi örnek alacağı için aynı hareketleri yapmaya başlayacaktır. Bu, çocuğunuzu alışılmış rutininden çıkararak atıştırma isteğini azaltacaktır.

2 – Sakinlik sağlayın!

Televizyon seyretmek için oturmaya başlamadan önce, ev içindeki huzuru koruyun, gerginliği ve endişeleri bir kenara bırakın. Çünkü bu dinginlik hali çocuğunuzu duygusal nedenlerden dolayı yemeye yönelme ihtiyacını azaltmasına yardımcı olur.

3 – Çocuğunuzu oyalayın!

Puzzle yapma, boyama, oyuncaklarla oynama gibi aktiviteler gibi televizyon karşısında uğraşacağı aktiviteler bulun. Çocuğunuzun dikkatini iki farklı işe paylaştırırsanız atıştırma isteğini azaltabilirsiniz.

4- Su içmesini sağlayın!

Televizyon izlerken çocuğunuzun su içme ihtiyacını karşılamayı unutmayın. Su, yemek yeme isteğini bastırarak atıştırma isteğini azaltacaktır.

5- Sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini unutmayın!

Çocuğunuzun gün içerisinde besin ihtiyacını karşılayacak sağlıklı öğünler tüketmesi yani gerçek yiyeceklerle vücudunun ihtiyacını karşılaması, öğün dışı yeme isteğini de azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir