Hamilelikte Bu Besinlerden Uzak Durun

HAMİLELİKTE BU BESİNLERDEN UZAK DURUN

Eğer bir bebek bekliyorsanız, bebeğinizin sağlığı açısından uzak durmanız bazı besinler olduğu gerçeğini unutmayın. Gelin bu besinlere beraber bakalım.

  • Kafein
  • Alkol
  • Çiğ ve az pişmiş etler, soğuk şarküteri ürünleri
  • Önceden paketlenmiş veya önceden hazırlanmış meyve ve sebzeler
  • Soğutulmuş deniz ürünleri, örneğin; suşi ve pişmiş, soğutulmuş karides veya füme somon
  • Ricotta gibi yumuşak peynirler
  • Pastörize edilmemiş süt ürünleri ve meyve suları
  • Ham veya az pişmiş yumurta.
  • Asitli içecek, cips, yapay tatlandırıcı içeren asitli içecek, diyet bisküvi, sakız

Aşırı kafein tüketimi ne gibi etkiler yaratır?

Kahve ve çikolatanın içeriğindeki kafeinin, uyarıcı bir etkisi vardır ve plasenta/uterus bariyerinden geçer. Aşırı tüketimle düşüklüğe neden olabilir! Ayrıca bebeğinizin düşük doğum ağırlığına sahip olmasına neden olabilir.  Kafein içeren besinler bebeğinizin gelişimi ve hamilelik sürecinin sağlıklı gelişimi için uygun besinler değildir. Bu nedenle, sağlıklı bir hamilelik süreci sürdürebilmeniz için, kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Kafein, kahve dışında hangi besinlerde bulunur?

Kafein sadece kahve de bulunmaz. Bazı çaylar, alkolsüz içecek ve yiyecekler de kafein içermektedir. Bu yüzden bu besinlerdeki kafein miktarlarına dikkat etmelisiniz ve hangi besinde kafein bulunduğunu bilmelisiniz.

Hamilelikte kafein yazıma bakabilirsiniz.

Alkolün bebek üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Alkol bebeğinizin zeka ve beden gelişiminde olumsuz etki yaratır. Bu nedenle gebeliğiniz boyunca alkol tüketmemelisiniz.

Çiğ et, suşi ve kabuklu deniz ürünleri hamilelikte sakıncalı mıdır?

Pişmemiş besinler bakteriyel enfeksiyon riski ve gıda zehirlenmesine yol açabilir. Daha tehlikeli olarak düşük yapmanıza bile neden olabilir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca çiğ besin tüketmeyin. Tükettiğiniz tüm besinlerin iyi pişmiş olmasına özen gösterin.

Peki, katkı maddeli ürünlerin kullanımının bebeğim üzerinde olumsuz bir etkisi var mıdır?

Siz ne tüketirseniz bebeğinizde onunla beslendiğinden, sağlıklı bir bebek için besinlerinizi doğal tüketmeniz gerçeğini unutmayın. Yapay tatlandırıcı içeren herhangi bir içecek, sakız, diyet bisküvi kullanmayın. Asitli içecek veya katkı maddeli ürün tüketmeyin. Cips gibi kızarmış besinlerden trans yağ içerikleri nedeniyle mutlaka uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir