HAMİLELİKTE NE KADAR PROTEİN ALMALIYIM?

Hamileliğiniz boyunca tüketimine dikkat etmeniz gereken önemli bir besin ögesi, proteinlerdir. Proteinin hem sizin açınızdan önemi, hem de bebeğinize yararlı etkileri tartışılmaz. Haydi, seninle bu etkileri inceleyelim.

  • Protein, vücudunuzun (ve bebeğinizin) kas, deri ve saç gibi yapısal bileşenlerinin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olan önemli bir makro besindir. 

 

  • Protein ayrıca hamilelik sırasında bebeğinizin beslenmesini sağlayan ve zararlı maddelerin bebeğinizin kan dolaşımına geçmesini önleyen sağlıklı bir plasentayı desteklemeye de yardımcı olan besin öğesidir. 
  • Protein açısından zengin gıdalar, hamilelik için önemli diğer besin maddelerini sağlar. Örneğin, balık önemli bir protein kaynağıdır, peki sadece bu kadar mı? Kuşkusuz pek çok vitamin içerdiği gerçeğini hatırlatayım. B-12 vitamini, omega-3 ve bazı durumlarda – somon, alabalık- hatta D vitamini!

Hamileliğim boyunca ne kadar protein almalıyım?

Hamileliğiniz boyunca diyetiniz % 10 ile % 35 oranında protein içermelidir ve özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerinizde, hamilelik sırasında (günde yaklaşık 10-25 gram) fazla proteini tüketmelisiniz. Bu eklenen protein hamilelik sırasında (ve bebeğinizin) beslenme ihtiyaçlarını desteklemek için yardımcı olacaktır. 

Protein açısından zengin gıdalar nelerdir?

  • Protein açısından zengin gıdalar arasında et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ürünleri, fasulye, mercimek ve fındık ve tohum bulunur.

 

  • Süt ve süt ürünleri (yoğurt, süt, ayran, kefir) protein ve kalsiyumdan zengin besinlerdir. Proteinler fetal büyümeye yardımcı olur. Bu gruptan günlük 2-3 porsiyon tüketmelisiniz. 2 su bardağı süt, yoğurt kefir; 2 dilim peynirle bu ihtiyaç karşılanabilir.
  • Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, yağlı tohumlar protein ve demir kaynağıdır. Bu grup besinlerden günde 3-4 porsiyon alınmalıdır. 1 yumurta, 3-4 köfte kadar et/tavuk/balık, 1-2 porsiyon kurubaklagil ile bu ihtiyaç karşılanabilir. Haftada 2 kez balık tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz balığın yüksek oranda civa içeren ve bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen dip balığı olmamasına özen göstermelisiniz.

Hayatta birkaç kez yaşayacağınız hamileliğiniz boyunca bebeğinizin gelişimi için yeterli protein, kalsiyum, demir, enerji alımınızı sağlamanız önemlidir. Hamileliğiniz boyunca ayda bir kez, danışmaya gelerek kişisel aylık protein, enerji, kalsiyum, demir gibi ihtiyaçlarınıza göre beslenme programınızı düzenlemeye hazırım.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir