Hamilikte Folik Asit Kilit Nokta

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT – KİLİT NOKTA

Folik asit olarak da bilinen folat, sağlık için gerekli olan B-grubu bir vitamindir. Normal büyüme ve gelişme için, özellikle sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu için henüz doğmamış bebeklerde önemlidir. Yeterli folat almak, hamilelikten önceki aylarda ve hamileliğin ilk üç ayında çok önemlidir.

Hamileliğin ilk aşamalarında bebekler hızla büyür. Hamileliğin ilk dört ila altı haftasında, nöral tüp kapanır. Nöral tüp daha sonra bebeğin beyni ve omuriliği olur. Folattan yoksun bir diyet, nöral tüpün düzgün kapanmamasına neden olabilir, bu da spina bifida gibi nöral tüp defekti ile sonuçlanabilir.

Folat veya Folik asit, iki şekilde bulunabilir. Folat doğal olarak oluşan formdur ve aşağıdaki besinlerde bulunur.

  • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz gibi)
  • Meyveler (çilek, portakal ve muz gibi)
  • Baklagiller (nohut, fasulye ve mercimek gibi).

Folik asit, tahıl ve tahıl bazlı ürünler ve bazı meyve suları gibi gıdalara eklenen bir folat formudur. Her zaman bu tahıllar ve meyve suları bu vitaminle takviye edilmediğinden, bu yiyeceklere folik asit eklendiğinden emin olmak için bileşen panelini her zaman kontrol edin.

Doğurganlık çağındaki kadınların günde 400 mikrogram folatı olmalıdır. Bu gereksinimler hamilelik sırasında günde 600 mikrograma çıkar. Maalesef ki, çoğu kadın diyetle yeterince folat alamamaktadır, bu nedenle hamile kadınların veya hamileliği planlayanların folik asit takviyesi almaları önerilir. Diyete ek olarak 400 mcg/gün folik asit desteği verilmesi ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca da bu desteğin devam ettirilmesi önerilmektedir. Bir ek takviye almanın yanı sıra folattan yüksek gıdaları tüketmek oldukça önemlidir. 

Hamilelik öncesinde ve sırasında yeterince folat aldığınızdan emin olmanın en iyi yolları:

  • Folat tablet formu folik asit olarak adlandırılır ve eczanelerden temin edilebilir. Böyle kuşkonmaz, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli, portakal, muz ve çilek gibi folattan doğal zengin yiyecekler yiyin.

 

  • Ambalaj üzerinde ‘Folat yüksek’ gibi folik asit ile güçlendirilmiş gıdaları seçebilirsiniz.

Hamileliğiniz boyunca bilinçli bir beslenme programıyla tüm mineral ve vitamin ihtiyaçlarınıza uygun beslenmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir