Mutfakta Eğitim Var

MUTFAKTA EĞİTİM VAR!

Çocuğunuzla birlikte yemek hazırlamak sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlar, böylece sağlıklı beslenmeyi tüm hayatı boyunca alışkanlık haline getirebilir. Aile bireyleriyle zaman geçirir, el becerisi kazanır, yemek yapmayı öğrenir, besinler konusunda bilinçlenir, aile bireyleriyle birlikte sofraya oturmayı önemser, abur cuburdan uzaklaşır, televizyon veya bilgisayar karşısında yemek yeme ihtiyacı duymaz. Çocuğunuzun hem kişisel, hem de bedensel gelişimi için çok önemlidir.

Her çocuğun mutfakta yapabileceği bir görev vardır. Mutfağı ilgi çekici hale getirmek sizin elinizdedir. Çocuğunuz için ona görevler vererek eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  • Kullanabileceği araç gereçleri tanıtabilirsiniz.
  • Tarifi koyup malzemelerle tanıştırabilirsiniz.
  • Besinleri öğretip içerikleri hakkında ufak ufak bilgiler verebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun hafızasını kuvvetlendirerek katkı sağlayabilirsiniz.
  • Çırparak, yoğurarak veya karıştırarak motor becerilerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Yemek hazırlandığı zaman çocuğunuzun özgüvenini geliştirmesinde katkı sağlamış olursunuz. Böylelikle aile de iş bölümünü de öğrenmiş olur ve büyüdükçe sorumluluk farkındalığının artmasını sağlarsınız.

Temizlik aşamasında yer alması da sorumluluk duygusunu arttırır.

Farklı besinleri karıştırarak yeni tarifler yaratabilmesine ara sıra izin vermelisiniz. Mutfağı sadece yemek yeme için görmeyip onun için ilham verici bir yer olarak kalabilir.

Bu aşamalar gerçekleşirken ufak aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz bu durumda SABIRLI OLUN! Çocuğunuza bu aksaklıkların olabileceğini anlatıp anlayışla karşılamalısınız. Eğer kızarsanız veya bağırırsanız çocuğunuzda ters tepkiyle karşılaşıp soğumasına neden olabilirsiniz. Küçük yaşlarda karıştırmaya izin vermesiyle mutfağa adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra masayı silmesi ve mutfak araç-gereçleriyle tanışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe görevlerini arttırabilirsiniz. Çocuğunuzun farkındalığını bu süre zarfında unutmamalısınız!

Çocuğunuzun iştahı yoksa beraber mutfakta bir şeyler hazırlamak çocuğunuzun iştahını açabilir. Fakat kokusu ağır yemekler ve çok karışık yemekler yapmak çocuğunuzun ilgisini çekmez. Çocuğunuzun sevebileceği yemekleri hazırlarsanız çocuğunuz iştahsızsa bu durumdan kurtulmanızı sağlar ve sağlıklı atıştırmalıklar elde edebilirsiniz. Çocuğunuz bu atıştırmalıkları hevesle tüketecektir.

Birlikte mutfakta zaman geçirmek çocuğun besini kabul etme ve sevme şansını arttırır. Çocuğunuzun sevmediği besinlerle sevdiği besinleri birleştirerek onun sevmesini sağlayabilirsiniz. Tek olarak tüketmese de bir karışım halinde o besini tüketebilir. Yeni tarifeler geliştirebilirsiniz. Alternatif önerilerle çocuğunuzun menüsünü renklendirebilirsiniz.

Çocuklara besinleri yaparken tanıtmak çocuklar için daha faydalı olacaktır. ‘’ Sağlıklı beslenme nedir? Hangi besinleri tüketmeli ve ne sıklıkla tüketmeli? Hangi besinleri nasıl pişirmeli? ‘’ gibi sorulara kolayca cevap bulabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir