Neden Aşeriyorum?

NEDEN AŞERİYORUM?

Gebelik döneminde hormonal değişikliklerle ortaya çıkan aşerme, bazı besinlere karşı aşırı istek veya aşırı bir isteksizlik durumudur. Besin alımında çok fazla isteksizlik ve buna bağlı olarak bazı besin gruplarını yetersiz tüketimi dışında aşerme durumu zararsızdır.

Aşerme durumu, genellikle hamileliğin ilk üç ayında görülür. Sonraki aylarda gitgide azalır. Aşerme fizyolojik bir olay olabileceği gibi sizin duygusal durumunuza göre de değişebilir. İlgi eksikliği, şiddet, yetersiz sevgi gibi durumlar aşermeyi arttıran durumlar olabilmektedir. Bazen de tamamiyle annenin bazı vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir. Nedeni ne olursa olsun, aşerme durumu kötü bir durum değildir.

Neden aşeriyorum?

Hamilelik döneminde değişen hormon sisteminizin yeni düzene ayak uydurmaya çalışması ile aşerme gerçekleşir. Vücudunuzun hamilelik sırasındaki istekleri aslında ihtiyacınız olan besin öğesinin yetersizliğinden kaynaklanabilir. Örneğin; yemeklerinize normalden daha fazla tuz eklemek vücudunuzun sodyum ihtiyacından kaynaklanabilir ya da gün içerisindeki dondurma isteği kalsiyum yetersizliğinden olabilir. Bazen kansızlık durumunda toprak, kum, buz yeme gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bazen de gebelerin sadece tuzlu veya sadece tatlı besinlere karşı aşerdikleri görülmektedir.

Ne yapmalıyım?

– Her gün düzenli kahvaltı yapın. Kahvaltıyı atlamanız aşermenizi kötüleştirebilir.

– Az az – sık sık yemeye özen gösterin. Uzun sürelerde aç kalmanız sonunda aşırı tatlı yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca 3 – 4 saat aralıklarla beslenmeye çalışın.

– Besin içeriği yüksek yiyeceklere diyetinizde yer vererek vücudunuzun ihtiyacını karşılayın.

– Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel aktivite hormonal dengenizi düzenleyeceğinden, aşerme durumunuzu azaltabilir. Doktorunuz izin verdiyse, her gün yarım saat yürüyüş yapabilirsiniz.

– Duygu değişimizin yediklerinizi etkilemesine izin vermeyin. Kendinizi mutlu hissedin. Çünkü hamileliğiniz süresince yaşadığınız sorunlar beslenme düzeninizi bozarak sizi zararlı yiyeceklere yönlendirebilir. Mümkün olduğunca stresten uzak kalmaya çalışın.

Bu dönemde canınızın çektiği besini tüketmek size iyi gelecektir. Ancak çok kontrolsüz şekilde tüketmeniz aşırı kilo almanıza neden olabilir. Bu anlamda dikkat etmeye çalışın.

Aşırı şekilde aşerme sorunu ile karşı karşıya iseniz, doktorunuza gidip bir kan tahlili yaptırmanızı öneririm. Vitamin veya mineral eksikliğiniz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir