Ödemle Başınız Dertte mi?

ÖDEMLE BAŞINIZ DERTTE Mİ?

Bugünlerde şişlik hissettiğiniz tek yer karnınız değil mi?

Hamilelik sırasında vücudunuzda özellikle ayak ve ayak bileklerinizde şişlik hissetmeniz normal. Yaşadığınız şişlik miktarı, akşam saatlerinde artmakla birlikte hava koşullarına göre de değişebilir.

Bu şişlik yani ödem, hamileliğin son üç ayında hamile kadınların yaklaşık dörtte üçünü etkileyen ve doğum yapana kadar göreceğiniz bir durumdur. Doğal bir durum olmasının yanı sıra ödemin miktarı ve yaygınlığı da oldukça önemlidir. Vücutta depolanan su, doğum esnasında oluşacak kayıpları dengeler ve doğumdan sonra anne sütü üretiminde kullanılır.

Ciddi ödem artışı nedenlerini beraber inceleyelim,

Önerilenin çok üzerinde kilo almış olabilirsiniz.

Yeterli düzeyde protein tüketmiyor olabilirsiniz.

Çok fazla tuzlu ve karbonhidratlı besleniyor,

Sürekli olarak oturuyor veya sürekli ayaktaysanız sizde ödemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazı gebelerin de alkol veya asitli içecek tüketimleri dolayısıyla ödemle karşılaştıkları görülmektedir.

Peki, aşırı ödem birikiminden kurtulmak için ne yapmanız gerekir?

  • Su tüketiminizi arttırın. Sanılanın aksine su içmeniz şişliklerinizi arttırmaz, aksine azaltır. Günde 8 – 10 bardak su içimini ihmal etmeyin.
  • Tuz ve karbonhidratı sınırlandırın. Yemeklere dışardan tuz eklemeyin.
  • Ödem rahatsızlık edici seviyelere ulaştığında ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin ve kendinizi rahatlatmaya çalışın.
  • Rahat ayakkabılar giyin.
  • Sıkı giysiler ve takılar ( örneğin, yüzük gibi) kullanmayın.
  • Ödemi azaltmanın en iyi yollarından biri de düzenli egzersiz yapmaktır.
  • Yeterli miktarda protein almaya özen gösterin. Proteinli besinler, damar içindeki sıvının damar dışına çıkışını azaltır.

Öncellikle doğal ve organik beslenmeye dikkat etmeniz hızlı şekilde ödemlerden kurtulmanızı sağlar. Probiyotik yoğurt, ananas, nar ve kivi size yardımcı olabilecek besinlerdir. Ilık banyoda işe yarayan yöntemlerdendir.

Ödem atmak için yapmamanız gerekenler:

Bol kiraz sapı veya maydanoz kullanımı hamilelikte kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Ödem çözücü ilaç kullanmayın.

Vücutta oluşan ödem sonucu, ayak bileklerinin ve ayakların hafif şişmesi zararsızdır ve gözle görülür bir şişlik görülmemesi de normaldir. Ancak elleriniz veya yüzünüz kabarırsa ya da şişlik bir günden fazla devam ederse, doktorunuzu arayın. Aşırı şişlik, pre-eklemsinin bir belirtisi olabilir ve tehlikelidir. Hatta bu durum bazı tehlikeli belirtiler gösterebilir; yüksek tansiyon, hızlı kilo alımı ve idrardaki protein gibi… Ancak kan basıncınız ve idrarınız normal ise endişelenecek bir şey yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir