Sağlık İçin Gerekli Besin Öğesi Su

SAĞLIK İÇİN GEREKLİ BESİN ÖĞESİ: SU

Anne sütüyle beslediğiniz bebeğinizin ek olarak suya ihtiyacı yoktur. Çünkü anne sütünün %80’den fazlası sudur ve bebeğinizin ihtiyacı olan tüm sıvıları karşılar. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeniz onun sağlığı için yeterlidir. 6.ayda ek gıdalara geçiş yaptığınızda sindirim ve boşaltıma yardımcı olması için bebeğinize mutlaka su vermelisiniz.

SU TAKVİYESİ İÇİN NEDEN BEKLEMELİSİNİZ?

-Su, bebeğinizi kalori almadan doyurur. Bu nedenle su takviyeleri bebeğinizin kilo kaybına veya yetersiz kilo alımına sebep olur.

-Su takviyeleri artan bilirubin düzeyi (sarılık) ve ishal ile ilişkilidir.

-Su takviyesi bebeğinizin emmesini engelleyebilir.

-Su, bebeğiniz için yeteri kadar temiz olmayabilir ve bu da enfeksiyona sebep olabilir.

6.ayda ek gıdalarla birlikte bebeğiniz suya ihtiyaç duymaya başlar. Bu dönemde bebeğinize her 3 saatte bir su içirme denemelerine başlayabilirsiniz. Emzirmeden veya yedireceğiniz ek besinden önce su vermeniz bebeğinizin iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine neden olabilir. Bu yüzden bebeğinize yemek sonrasında su vermeye özen gösterin.

Sodyum ve sülfat içeriği yüksek olması muhtemel olduğu için bebekler için şişelenmiş su vermek güvenli değildir. Bebeğiniz için suyu kaynatıp, soğuttuktan sonra vermeniz en iyi yoldur. Çünkü kaynatma işlemi mikroorganizmaları öldürür, böylece herhangi bir enfeksiyon riskini önlemiş olursunuz.

Bebeğinize ilk su vermeye başladığınızda biberon kullanmanız bebeğinize kolaylık sağlayabilir. Daha sonra, 12 aylık olduklarında biberonlardan bardaklara geçmek için uygun bir dönemdir. Bu süreçte bebeğinize bardağı tutmasına, suyu içmesine yardımcı olun.

BEBEĞİMİN NE KADAR SUYA İHTİYACI VAR? NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Bebeğinizin/çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarı yaş, kilo ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Hava sıcaklığı, nem, aktivite seviyesi ve çocuğunuzun sağlık durumu da su gereksinimlerini etkiler.

Bebeğiniz büyüdükçe emme sıklığının azalması, çeşitli gıda alımı ve artan aktivitesiyle birlikte suya ihtiyacı artacaktır. Bebeğinizin yeterli su tüketip tüketmediğini anlamak için bezinin ıslaklığını veya tuvalete gitme sıklığını takip edin. Bebeklerde günde 5-7 kez bez değiştirilmesi; çocukların ise 2 saatte bir tuvalete gitmesi vücutta yeterli su olduğunun önemli bir göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir