Sağlıklı Atıştırmalıklar 12-18 Ay

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Sağlıklı bir çocuk gelişimi için sağlıklı bir beslenme gerekir. Çocuğunuza ne sunarsanız çocuğunuz ona alışır ve daha sonrasında değiştirmekte zorlanabilir. Alışkanlıklar düşünmeden yaptığımız eylemler olduğu için değiştirmek zordur. Çocuğunuzun sağlıklı atıştırmalık kazanması için ve hayat boyu sağlıklı beslenmeyi sürdürebilmesi için çocuğunuza iyi bir model olmalısınız. Televizyon karşısında yemek yeme, gazlı içecek tüketme, hazır ve paket gıdalarla beslenmeyi çocuğunuza alıştırırsanız büyüme ve gelişmesi sağlıklı bir şekilde devam etmez. Bizim amacımız çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesidir ve bunun için sağlıklı atıştırmalıklar çocuklarımızın beslenmelerinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuz başta sağlıklı atıştırmalıklardan tüketmek istemeyebilir veya boş enerji kaynakları olan çikolata, kola, tatlandırıcılı ve gazlı içeceklere yönelebilir bu durumda sabırlı olup çocuğunuz için hedefe ve çözüme odaklı olabilirsiniz ve zamanla çocuğunuzun bu besinleri hayatlarından çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Ara öğün ve Atıştırmalıklar Çocuğumun Hayatında Neden Önemli?

Bebeğiniz ve çocuklarınız gün içerisinde düzenli olarak enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi doğru kaynaklardan almaları önemlidir. Ana öğünler kadar ara öğünler de önemlidir. Enerjilerini ara öğünlerden de karşılamaları daha dengeli beslenmelerine olanak sağlar. Atıştırmalık ve ara öğünlerde sağlıklı besinler olmasına dikkat etmelisiniz. Besin değeri düşük ve boş kalori kaynaklarından uzak durmalısınız.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Çocuklarınıza evdeki sebze ve meyvelerden sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de maliyeti daha düşüktür. Çocuğunuzun sebze ve meyve tüketme alışkanlığı kazanmasında yardımcı olursunuz. En besleyici atıştırmalık tam tahıl, meyve veya sebze, protein ve sağlıklı yağların birleşiminden oluşur. Sadece karbonhidrattan oluşan atıştırmalıklara göre daha besleyici ve doyurucudur.

Paket gıdalara yönelmektense evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz elbet paket gıdalara yönelecektir. Siz kararlı olup çocuğunuz için alternatif besinler hazırlarsanız bu çocuğunuzun hoşuna gidecek ve bir süre sonra alışacaktır. Hazırlayacağınız atıştırmalıkları çocuğunuzla birlikte de hazırlayarak çocuğunuzu bu konu da daha çok teşvik edebilirsiniz. Gelin birlikte evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklara bakalım.

  1. Meyve + Yoğurt: Meyveleri püre haline getirip tek başına veya yoğurtla karıştırıp buz kalıplarına dondurabilirsiniz. Çocuğunuz bu sağlıklı dondurmayı sevecek ve dışarıdaki hazır paketlere yönlenmesini engellemiş olacaksınız.

Aynı zamanda küçük küpler halindeki meyveli yoğurtla beraber karıştırıp meyveli yoğurt haline de getirebilirsiniz.

  1. Ekmek+ Peynir+ Sebze: Ekmeğin üzerine peyniri koyduktan veya ekmeğe peyniri sürdükten sonra sebzeleri de sunabilirsiniz. Çocuğunuz bu şekilde sebzeyi daha kolay tüketecektir.
  1. Yağlı tohumlar + Kuru meyve + süt: Fındık, ceviz, badem veya fıstığı kuru meyve ile blenderden geçirip meyveli fındık, badem, fıstık ezmesi yapabilirsiniz. Bunları küçük toplar haline getirip süt ile beraber dengeli bir öğün sunabilirsiniz. Sadece kuru meyve veya sadece süt tüketmiyorsa bu şekilde çocuğunuzun tüketimi daha rahat olacaktır.
  1. Yağlı tohumlar + Meyve: Hazırladığınız fındık veya fıstık ezmesini meyve üzerine sürüp verebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza meyve tüketme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
  1. İşlenmemiş tahıl + Yumurta + Süt + Meyve: Tam tahıl, yumurta ve sütten krep veya pankek hazırlayabilirsiniz. Üzerini meyve ile süsleyebilirsiniz.
  1. İşlenmemiş tahıl + Peynir + Sebze: Bol peynir ve sebze ile hazırlayacağınız minik pizzayı ayran ile sunabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marketlerden paketli ürün alma tuzağına düşmeyin! Çocuğunuza paketli ürün vererek onun sağlıklı yeme alışkanlığını bozmayın.

Paketlenmiş ürünlerde eklenmiş şeker, yağ ve yüksek miktarda tuz bulunmaktadır. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz ki sağlıklı alışkanlıkları hayat boyu sürdürebilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir