SAĞLIKLI BİR GEBELİK İÇİN GEREKLİ SIVI ALIMI ŞART!

 • Hamilelik süresince yeterli miktarda su alımı hem anne hem de bebek gelişimi için önemlidir. Su; besinlerin sindirimini, hücrelerin taşınmasını ve oluşan zararlı artıkların hücrelerden uzaklaştırılmasında önemlidir. Besin öğeleri bebeğinize plasenta yoluyla ulaşır. Bebeğiniz su içinde yaşadığından dolayı bol su tüketimi bebeğin amnion sıvısı için oldukça önemlidir.
 • Hamilelik süresince susadığınız zaman su içmeniz önemlidir. Hamilelik süresince yeterli miktarda su tüketmiyorsanız dehidratasyona girebilirsiniz ve bu durum bebek için risklidir. Bebeğinizin erken doğumuna sebep olabilir. Yeterli miktarda su alımı bu komplikasyonun gerçekleşmesi olasılığını azaltır.
 • Hamilelikte cilt sorunları görülmektedir. Yeterli miktarda su alımı cilt sorunları görülme riskini azaltır ve cilt kurulukları, karın çatlaklarının ciddileşmesini ve kronikleşmesini engeller.
 • Yeterli miktarda su içimi hamilelikte kabızlık problemi yaşamınızı önler.

Su yerine diğer sıvı içeceklerden içsem olur mu?

 • Su, sıvı alımı için en iyi kaynaktır!
 • Susuzluğunuzu su yerine başka içeceklerle gidermeye çalışmanız, doğru bir davranış biçimi değildir. Bebeğinizin sağlıklı gelişmesine engel olabilir. Su yerine meyve suları, kahve, çay, soda, tatlandırıcılı ve şekerli içecekler tüketmeyin. Bu içecekler sıvı alımınızı arttırmaz.
 • Hamileliğiniz boyunca su tüketiminizi yeterli düzeyde tutup şeker ve kafein alım düzeyinizi minimum düzeyde tutmalısınız. Kafein ve şekerden hamilelik boyunca uzak durmak gerekir.

Yeterli sıvı aldığımı nasıl anlarım?

Hamilelik süresince sıvı alımınızı takip etmeniz sizin için yararlı olacaktır. İdrarınız açık sarı veya soluk sarı renkte olmalıdır. Eğer koyuysa yeterli sıvı almadığınızı gösterir ve sıvı alımınızı yudum yudum su alarak arttırabilirsiniz. Böylelikle idrar renginiz olması gerektiği renge gelecek ve günlük almanız gereken sıvı düzeyine ulaşmış olacaksınız.

Yeterince su içemiyorum?

Su sizin için mide bulandırıcı duruma geldiyse suyunuza çeşitli aromalar katarak bu durumu değiştirebilirsiniz. Örneğin suyunuzun içine birer dilim limon, salatalık, portakal ve elma koyarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Hem suyunuza aroma verir hem de hoş bir koku sağlayarak mide bulandırıcı durumdan kurtulmanız için etkilidir.

Hamileyim, ne kadar su içmeliyim?

 • Sağlıklı bir hamilelik sürecinin sürmesi için ve sağlıklı bir bebek gelişimi için yeterli miktarda su alımı gereklidir.
 • Hamileliğiniz süresince günlük 10-12 bardak su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz!
 • Yaz ve kış aylarınızda su alımı kişilerde farklılık göstermektedir. Yaz aylarında su alımınızı arttırmanız yararlı olacaktır.
 • Egzersiz yapan gebeyseniz, sıvı alımınızı arttırmalısınız.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir