Şeker

ŞEKER

Son yıllardaki araştırma ve çalışmalara göre şekerin vücut üzerinde ne kadar tehlikeli olduğu kanıtlanmıştır. Sadece çocuklarda değil tüm bireylerin şekerden uzak durması gerekir.

Bebek ve çocuklar bilindiği üzere şeker içeren besinlere ve şekere düşkündür. Ancak bebeğiniz bu şekeri doğal olarak da alabilir. Peki bu nasıl olur? Her besinin kendi şeker içeriği vardır ve bu içerik vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri karşılar. Daha fazla şeker alımına gerek yoktur.

Çocuğunuzda fazla şeker tüketimi başta diş çürüklerine sebep olur. Onun alması gereken enerjiden fazlasını alarak obeziteye ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Özellikle bebeklikten itibaren şeker alımı çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkiler ve bu durum sağlıklı büyümesini engelleyerek hayat boyu tüm bedenini etkilemektedir. Aynı zamanda kalp damar hastalıklarına zemin hazırlayarak ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır.

Şeker tüketimini yönetmek!!

Şekerli besin ve şeker içeren besinlerle beslenen çocuklar ileride tatlılara daha düşkün olmaktadırlar. Bu durum ise pek çok hastalıkla sonuçlanabilir. Örneğin diyabet ve obezite gibi hastalıkların zeminini oluşturabiliyor.

Şeker tüketimi ile vücuda karbonhidrat sağlanır. Karbonhidrat ise, glikoza dönüşerek enerji kaynağı halini alır. Fakat şeker içeren besinler vücutta boş kaloriye neden olur. Aynı zamanda iştahı da açar. Bu nedenle çocuğunuzu şekerden uzak tutun.

Bebeğiniz ve çocuğunuz karbonhidrat ihtiyacını anne sütü, sebze, meyve, işlenmemiş tahıllardan alabilir. Bu besinler vücuda doğal glikoz sağlar ve asıl istenen durum doğal glikozun alınmasıdır. Basit şeker dediğimiz rafine şekerin bebeğinizin beslenmesinde hiçbir özelliği yoktur. Çocuğunuzu bu tatlı tada alıştırırsanız ileride sağlıklı besinleri tüketmekte zorlanacaktır. Bebeğinizin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için şeker ve şekerli gıdaları ona vermeyiniz!

Şeker için Alternatifler!

Bebeğinizin rafine şeker tüketmemesi için sağlıklı atıştırmalıklar geliştirmelisiniz.

  • Bebeğinizin atıştırmalıklarını kendiniz hazırlamalısınız ki, içine şeker yerine kuru meyve veya pekmez koyarak şekerden uzak kalmasını sağlayabilin.
  • Ölçülü miktarda meyve ve kuru meyve tüketimi çocuğunuzun şeker ihtiyacını karşılayabilmektedir.
  • Bebeğinize 1 yaşına kadar bal vermemelisiniz. Çünkü alerji riski taşımaktadır. 1 yaşından sonra verebilirsiniz.
  • Pekmez iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Aynı zamanda vitamin ve mineral içeriği de, yüksek olduğundan bebeğiniz ve çocuğunuz için besleyici bir besindir. Pekmezi bebeğinize verirken ısıl işlem görmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Çocuğunuzun şeker tüketimini azaltmak için; daha fazla sebze ve meyveye yer verebilirsiniz.
  • İşlenmemiş yiyecekleri daha çok tüketmesini sağlayarak, işlenmiş besinlerden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir