Tuz 2

TUZ

Bebeğiniz 1 yaşın altında ise kaçınmanız gereken bazı gıdalar vardır. İçerisindeki sodyum miktarı sebebiyle tuz bu listenin başında gelmektedir. 

Annenin sütü bazı sebeplerle olmadığı durumda bebeğiniz, bebek mamaları ve tamamlayıcı besinlerle tanışmak zorunda kalabilir. Dolasıyla, bebeğinizin beslenmesinde tuz tüketiminde bir artış olmaktadır.

Tuz alımı çocuklarda dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Bebekler ve çocuklar için kritik bir dönemdir, tavsiye edilen miktardan fazla tuz tüketimi bebeğinizin ileriki hayatında beslenme alışkanlıklarını ve daha sonraki yaşamda sağlık durumunu ciddi şekilde etkileyebilir.

Tuz ile ilişkili olası sağlık sorunları;

-Yüksek tansiyon(hipertansiyon)

-Böbrek hastalıkları

-Sindirim sistemi hastalıkları

-Obezite 

-Astım 

-Ödem 

-Sıvı kaybı ve elektrolit dengesizlikleridir. 

BEBEKLER VE ÇOCUKLAR GÜNLÜK NE KADAR TUZ TÜKETMELİDİR? 

0-6 ay 

<1 g / gün 

6-12 ay 

1 g / gün 

1-3 yıl 

2 g / gün 

4-6 yıl 

3 g / gün 

7-10 yıl 

5 g / gün 

11 yaş ve üstü 

6 g / gün 

Şekil 1: SACN Önerilen maksimum tuz alımları 

BEBEKLER 

Bebeklerin böbrekleri olgunlaşmadığından tuz ile başa çıkmada zorlanmaktadır. Bu nedenle bebeğiniz için hazırladığınız yemeklere tuz ilave etmemelisiniz. Anne sütü doğal olarak bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılar, fakat anne sütünün herhangi bir sebeple gelmemesi veya anne sütünün yetmemesi durumunda bebek formülleri tercih edilmektedir. Bebek mamaları az miktarda da olsa tuz içermekte ama doğru miktarda tuz içerecek şekilde formüle edilmektedir. Formülü doğru bir şekilde üreticinin talimatlarına göre yapmak çok önemlidir. 

ÇOCUKLAR 

Çocuğunuz ailenin geri kalanıyla birlikte yemek yemeğe başladıktan sonra, yiyeceklerine hiç tuz eklememeye devam etmesi son derece önemlidir. Bu durum çocuğunuz için fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde çocukların tuz alımı, daha fazla tuzlu yiyecekler tüketmekten dolayı önemli ölçüde artma eğilimi gösterecektir.
Taze besinlerle pişirilen ev yapımı yemekler, fastfood ve işlenmiş yiyeceklerden daha az tuzla yapılmaktadır. Tuzlu gıdalara sınır koymayı unutmayın! Çocuklara yönelik olan ürünlerin etiketlerini kontrol edin ve her zaman daha az tuz içeren gıdaları tercih edin. Çocukluk boyunca düşük miktarda tuz tüketen çocukların tuz eşiği düşük olacağından yetişkinlik döneminde de tuzla beslenmelerini beklemeyiz fakat bazı gıdalara dikkat edilmelidir. 

Özellikle aşağıda belirttiğim gıdalara dikkat edilmelidir. 

  • Pizza, özellikle de süpermarkette hazırlananlar. 
  • Cips ve diğer cips ve paket aperatifler. 
  • Sosis, salam (ayrıca trans yağ oranı yüksek), sosis ruloları, hamburger, sosisli sandviçler, öğle yemeği etleri. 
  • Özellikle ilave lezzetlerin olduğu yerlerde erişteler, çorbalar ve makarna paketleri gibi kuru gıdalar. 
  • Domates sosu, soya sosu, mayonez, turşu ve diğer lezzet arttırıcılar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir