3 GÜN KURALI

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda ve ek gıdalara başlama sürecinde bebeğinizi beslemek için heyecanlısınızdır. Ama bu süreçte önemli olan bebeğinizi alerji riski nedeniyle yeni besinlerle ne kadar hızlı tanıştırdığınız değil, zamanlama ve miktar konusundaki hassasiyetinizdir.

Bebeğinizin sindirim ve bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam ederken, bu süreçte bebeğinizin vücudu normalde zararsız olan proteinlere alerjen davranabilir. Eğer bebeğinizde ishal, kusma, cildinde kızarıklık, döküntü, kaşınma, hırıltılı solunum varsa bu durum söz konusu olabilir.

3 GÜN KURALINI NASIL UYGULARIM?

-Her yeni besinin ardından diğer besini verene kadar 3 gün bekleyin. Bu bebeğinizin o besine nasıl tepki verdiğini kolaylıkla ölçmenizi sağlar. Ayrıca bebeğinizin bir besine karşı alerjisi varsa böylece saptamış olursunuz.

– Yeni gıdaya 3 günün sonunda başlayın. Örneğin bebeğinize pazartesi günü elmayı tanıtın ve daha sonra başka bir yiyecek tanıtmak için cuma gününü bekleyin.

-Herhangi bir reaksiyon gözlemlediğinizde o besini vermeyi kesin ve doktorunuza, diyetisyeninize ve çocuk hemşirenize bildirin.

3 GÜN KURALINA DİKKAT ETMEYİ NE ZAMAN DURDURABİLİRİM?

Bebeğiniz yaklaşık 9-10 aylıkken, birçok yeni besini tanımış olacak ve siz de hangi yiyeceklerin bebeğinize alerjen davrandığını veya sindirim bozukluğunu neden olabileceği hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu aşamada 3 gün kuralını uygulamayı gevşetirken özellikle alerjiye yol açan ve yeni vereceğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz önemlidir. Tabi ki ailenizin gıda alerjileri veya intoleransları varsa, bebeğiniz en az 12 aylık olana kadar 3 günlük bekleme kuralını takip etmeye devam etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca bebeğinizin doktoruna da danışmalısınız.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir