Yazın Çocuklarınızın Su İhtiyacını Sağlamak İçin Üç Öneri

Çocuklarımızın beslenme ihtiyaçlarıyla alakalı öğün planlamaları da dahil olmak üzere aile içi uygulayabileceğiniz pek çok öneride bulundum, ancak çocuklarınızın su ihtiyacı da oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle yaz aylarında, çocuğunuzun güneşe maruz kalması sonucu bitkinlik, halsizlik, uyku durumu ve vücudun ısısının yükselmesiyle oluşabilecek kızarma durumu söz konusu olabilir. Bir anne ve diyetisyen olarak söyleyebilirim ki dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun hidrasyonunu yani sıvı alım miktarlarını önemsemektir.

Sıvı alımı neden mi bu kadar önemli?

Çocuklar, özellikle oyun oynarken ya da başka bir şeyle meşgul olduklarında su ihtiyaçlarını algılamazlar, bu da özellikle sıcak yani vücudun sıvı kayıplarının artacağı zamanlarda, özellikle dehidrasyona karşı vücudu savunmasız hale getirir. Su vücutta,

 • Sindirimle ilgili yardım sağlar.
 • Besinlerin dolaşımı ve atıkları vücutlarından kolayca uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Sağlıklı kan hacmini korur.
 • Eklem ve organlarını korur.
 • Vücut ısısını dengede tutar.

Peki ihtiyaçlarının ne kadar olduğunu nasıl anlarım?

Çocuklar yaş, cinsiyet ve aktivite düzeyine bağlı olarak günde 3,5-7 bardak sıvı almalıdır. Çocuklar için önerilen temel sıvı gereksinimleri şunlardır:

 • 1-3 yaşındakiler: günde 3,5 bardak
 • 4-8 yaş arası çocuklar: günde 5 bardak
 • 9-13 yaşındaki kızlar: günde 6 bardak
 • 9-13 yaşındaki çocuklar: günde 7 bardak

Çocuğunuz susadığında, kuru veya çatlamış dudakları varsa, cildi kızarmışsa, baş ağrısı – baş dönmesi varsa, koyu renkli, yoğunlaşmış ve güçlü kokulu idrar varsa, onun gereksinimlerini karşılamadığı ve daha fazla su içmesi gerektiği anlaşılır.

Çocuğunuzun su ihtiyacını karşılaması için 3 öneri:

1) Çocuğunuz için eğlenceli, tekrar kullanılabilir su şişeleri alın:

Çocuğunuz için etiketli ve temiz su şişeleri bulundurun, bunları her zaman dolu olarak hazırlarsanız pratik bir yol olarak sıvı alımını kolaylaştırabilirsiniz. Daha eğlenceli hale getirmek için, taze veya donmuş meyve eklemek, lezzeti arttırmakla birlikte görsel olarak da çocuğunuzun ilgisini çeker.

Etiketleyin dediğimde hepinizin kafasının karıştığının farkındayım, ancak demek istediğim, su şişelerini kalıcı bir işaretle su miktarını belirlemeniz; “şişeleriniz bu işaretin altına düştüğünde, tekrar doldurma zamanı!” diyerek çocuğunuza şişesini gün boyu doldurması gerektiğini hatırlatmaya yardımcı olur.

2) Diğer çocuk dostu, besleyici ve su ihtiyacını destekleyici sıvıları elinizde bulundurun:

Her ne kadar asıl alması gereken su hidrasyon için altın standart olsa da, unutmayın ki; çocuklarınızın süt ve ev yapımı meyve suları gibi besin içeriği yüksek ve sıvı alımını korumaya yardımcı olabilecek birkaç seçeneği daha vardır.

Çocuklar için tutması kolay ve hareket halindeyken bile içebilecekleri alternatifler hazırlamanız hem onların ihtiyaçlarını karşılamaya hem de gün içerisindeki enerjilerini korumaya yardımcı olacaktır. Bunları sizin hazırlamanızın bir başka avantajı da tabi ki yapay renkler veya tatlar olmamasıdır.

3) Gün boyunca yediği meyve ve sebze miktarını arttırın:

Meyveler ve sebzeler, pek çok annenin sadece doğal olarak vitamin, mineral, antioksidan, fitokimyasal ve lif içeren yiyecekler değil, aynı zamanda çok iyi sıvı alımı sağlayacak kurtarıcılarınızdır.

 • Çoğu meyvenin ve sebzenin, % 80 ile %90 arasında değişen su içerikleri vardır! Her öğünde ve atıştırmalıkla birlikte, en az iki tür meyve ve/veya sebzeye yer verin.
 • Hidrasyonu en iyi sağlayan meyve ve sebzeler arasında; karpuz, çilek, kavun, şeftali, salatalık, marul, kabak ve turp bulunur.
 • Meyve ve sebze smoothieleri yapmak, çocuğunuzun beslenmesine daha fazla yiyecek eklemenin, sıkıcılıktan kurtarmanın ve lezzeti arttırmanın harika bir yoludur.
 • Çocuğunuzla birlikte hazırlamak da çocuğun anne baba ile olan iletişimini güçlendirmenin yanı sıra size ailece eğlenceli vakit geçirmek için ortam yaratır.
 • Genellikle taze veya dondurulmuş meyveler, muz, ıspanak veya lahana, yoğurdu, chia ve süt kullanıldığını görüyorum. Hadi sizde kendi damak zevkinize uygun yiyecekleri seçin ve lezzetli bir smoothie elde edene kadar deneyin ve keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir